מרפאת שיניים בתל אביב יפו

עקירה – סיבוכים והנחיות

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל15 שנות ניסיון

אין ספק עקירה של שן, עדינה וקלה כמה שתהיה עדיין נתפסת כטראומה לגוף. הרי לא מדובר בתהליך פיזיולוגי כמו נשירת שיני חלב. שיניים קבועות לא אמרות להתחלף ונועדו לשימוש לאורך כל חיינו. לכן במצב של נזק בלתי הפיך לשן אשר לא משאיר ברירת טיפול אחרת חוץ מעקירה, הגוף נכנס לכוננות יתר בכדי להגן על עצמו מצד אחד, ובכדי לתקן את הנזק שנגרם. תהליך זה לא תמיד זורם חלק, יכולת הגוף להתמודד עם עקירה באותו רגע תלויה במצב של הפה בפרט והגוף כולו בכלל.


אתן לכם דוגמא:
אם הגעתם לעקירה אחרי שסבלתם הרבה זמן מכאבים, אולי היה גם נפיחות ולקחתם הרבה כדורים, וניסיתם כל מיני דברים בכדי להרגיע את הכאב ולהוריד את הנפיחות וזה לא עבד ורק אז החלטתם ללכת לרופא שיניים לעשות עיקרה, אל תצפו שתהליך הריפוי יהיה קל. כי הרקע בעייתי, האזור מזוהם והגוף כולו בסטרס אז יכולת ההתמודדות שלו לא במיטבה. אם תוסיפו לזה גם היגיינה אורלית ירודה (לא צחצחתם שיניים בגלל שזה כאב למשל) אז הסיכוי לסיבוכים אחרי העקירה גדולים יותר.
מצד שני, אם הבחנתם בנגע בשלב מוקדם יותר (בשן בינה למשל) וישר פניתם לרופא והחלטתם לעקור את השן, הסיכוי לסיבוכים הוא קטן ביותר.
שימו לב שגם תהליך העקירה עצמה משפיע מאוד על קצב הריפוי של השן לאחר העקירה. אם העיקרה הייתה קלה ועדינה אז גם הריפוי זורם מהר וחלק יותר. אם העקירה הייתה קשה וטראומטית אז גם הריפוי יהיה קשה יותר.

מה הסיבוכים האפשריים?

סיבוכים מידיים:
* כאבים: עקירה על רקע של דלקת או כאבים עזים יכולה לגרום להחמרת הכאב, אפילו להתפרצות הדלקת בשעות הראשונות לאחר העקירה. למה? תחשבו ששברתם רגל, ואז הרופא בא לתקן את השבר. בהתחלה זה כואב מאוד נכון? ואז הכל מתחיל להתרפות ולהתייצב. ככה זה גם עם השיניים.
מה עושים? משככי כאבים כמו: אקמול, אופטלגין או נירוסין. התייעצו עם הרופא שלכם.

* נפיחות: כתוצאה מהעקירה, הדלקת הכרונית שהייתה לכם בשן הרבה זמן יכולה לעבור למצב אקוטי ולהתפרץ! אל דאגה הדלקת תחזור ותירגע כי יש לה כבר מאיפה להתנקז.
מה עושים? במצבים כאלה מומלץ לקחת אנטיביוטיקה בכדי לעזור לגוף להתמודד טוב יותר עם הנפיחות.

* דימום: אם אתם לא סובלים מיתר לחץ דם או לוקחים כדורים מדללי דם, אין סיבה שהדימום ימשיך. הדם אמור לעבור תהליך קרישה תוך דקות ספורות.
מה עושים? לוקחים פד גזה נקי, מניחים על המכתשית איפה שעקרנו את השן ולוחצים עם השיניים במשך כ20 דקות עד חצי שעה. בזמן שאתם חוסמים את זרימת הדם בעזרת הגזה, תהליך הקרישה מתחיל. שימו לב שבזמן הזה אסור לפתוח את הפה, אסור לירוק ואסור לשטוף!

חשוב מאוד לנוח באותו יום של העקירה, לא לאמץ את הגוף, לתת לו הזדמנות לשקם את עצמו לאחר עקירה. מאמץ יתר, או ספורט יכולים להפריע לתהליך הריפוי, לגרום לדימום ובשלב מאוחר יותר לתופעת המכשתית היבשה (הסבר על התופעה בקישור בסוף הדף). זה הזמן שלכם לנוח.

הבאנו לכם סרטון שלא יהיה לכם משעמם 😀 צפיה מהנה


רוצים לדעת מהן הסיבוכים המאוחרים  לעקירת שיניים
וגם איך אפשר למנוע סיבוכים אלה?
הכנסו לקישור הבא ⬅️⬅️⬅️  www.dantedental.co.il/dry-socket

dentist yafo

שאלות נפוצות:

  • עבר כמה שעות מהעקירה והדימום לא מפסיק. מה עושים?
    תשובה: לקחת פד גזה נקי או תיון לשים על מקום העקירה וללחוץ חזק. הלחץ מונע את זרימת הדם, הדם מקריש והדימום נעצר. תהיו סבלנים תנו לזה קצת זמן. אל תחליפו פדים, אל תעשו שטיפות. רק למנוע את זרימת הדם והדם יקריש במהרה.

יש לכם עוד שאלות? דברו איתנו 0772-177771
לשירותכם מראפת שיניים גפאלי תל אביב

זקוקים לעזרה?
התקשרו עכשיו!

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

עקירה – סיבוכים והנחיות
4.9 (98.18%) 11 vote[s]
דילוג לתוכן