מרפאת שיניים בתל אביב יפו

סיבוכים לאחר עקירה: מכתשית יבשה

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל15 שנות ניסיון

דיברנו במאמר קודם שלי על הסיבוכים המידיים לאחר עקירת שן, הסברנו על התופעות וגם על דרכי ההתמודדות עם תופעות אלה (קישור למאמר בסוף הדף). חשוב לנו שתדעו שיש גם סיבוכים שיכולים להופיע מאוחר יותר, סיבוכים כמו מכתשית יבשה. במיוחד אם לא הקפדתם לשמור על ההנחיות שנתן לכם הרופא. 

אתן לכם דוגמא:
עישון סיגריות: פעולת העישון עצמה, בדומה לפעולת היריקה מפעילה לחץ שלילי גבוהה (ווקום) הנוצר בחלל הפה ועלול להפריע ליציבות של הקריש דם, אפילו לגרום להתנתקותו מהכתשית ואז תקבלו מכתשית יבשה! בנוסף, עישון גורם להתכווצות כלי הדם ופוגע באספקת הדם לאזור העקירה, דבר הפוגע מאוד בתהליך הריפוי. לכן אם הרופא אמר לא לעשן, אנא תקחו זאת ברצינות, אחרת אתם אלה שתסבלו.
כנ״ל לגבי החזקת הגזה בלחץ על אתר העקירה במשף 20 דקות עד חצי שעה. אם הגזה רפויה, או אתם שוטפים את הפה או יורקים דם, אין מצב שהדימום יפסיק אפילו אחרי שעות רבות! הרופא אמר, לסגור את הפה, לא לפתוח, לא לדבר, לא לשטוף ולא לירוק. אחרת הדימום לא מפסיק ואתם סתם מסתבכים. אנא לטובתכם הקפידו על ההוראות של הרופא.

אז מהן הסיבוכים המאוחרים לאחר עקירה:

 1. מכתשית יבשה:
  תופעה נפוצה במיוחד בעקירות שיני בינה. יכולה להופיע 2-3 ימים לאחר העקירה. התופעה נגרמת בגלל חוסר קרישת הדם בתוך המכתשית כתוצאה מצחצוח שיניים או שטיפת הפה בסמוך לעקירה וגם כתוצאה לאספקת דם לקויה לאתר העיקרה בגלל עישון. העצם נשארת חשופה וגורמת לכאב עז שיכול להקרין גם לאוזן.

  איך מאבחנים?
  לפי התסמינים. כאב עז שמופיע 2-3 ימים לאחר העקירה. כאב שיכול להקרין לחלק נרחב של הפנים. התופעה אינה נלוות בעליה של חום הגוף או הגדלת בלוטות הלימפה התת צווריות. במבט על אתר העקירה אפשר לראות בור פתוח ריק, יש מצבים שאפשר אפילו לראות את קירות העצם החשופים של המכתשית.

  איך מטפלים?
  תהליך הריפוי של מכתשית יבשה הוא תהליך ארוך שיכול להימשך אפילו עד חודש. בזמן הזה כל מה שעלינו לעשות הוא לתמוך בגוף בעזרת שטיפות פה לנטרול זיהומים, תרופות נגד דלקת (אנטיביוטיקה) וכמובן כודרים נגד כאבים. תהליך הריפוי קורה לבד מעצמו, חשוב שנהיה סבלניים. אם הכאב חזק מדי אפשר לפנות לרופא שלכם, הרופא יכול לעשות שטיפה עדינה עם מים פזיולוגים וגם להניח חומרי חיטוי וחומרי הרגעה במכתשית החשופה. תמיד תזכרו שאפשר למנוע סיבוך זה אם תיצמדו להוראות של הרופא!

 2. שאריות עצם או שורש:
  קורה במצבים שהשן מרוסקת או במצב של עקירה קשה כירורגית. הרגשה של מחט דוקרת. לא כאוב רק מציק. אפשר לחזור לרופא שלכם ולנקות את השאריות ואז אתם חשופים לתופעת מכתשית יבשה בגלל פגיעה בקריש הדם. המלצה שלנו לתת לזה זמן עד שהגוף יפלוט אותם החוצה ואז הוצאתן תהיה הרבה יותר קלה ומהירה . שימו לב, במצב שעקרתם שן מרובת שורשים, העצם שמפרידה בין השורשים נשארת בתוך המכתשית וגם יכולה לתת הרגשה של מחט דוקרת. זה בסדר, לא צריך לעשות כלום. תוך 3 שבועות עד חודש העצם תיספג והכל יסתדר ללא כל התערבות.

  emergency dentist

קיצד ניתן למנוע סיבוכים?

 • הצמדו להוראות של הרופא.
 • 20 דקות השאירו את הגזה בלחץ על אזור העקירה על מנת לעצור את הדימום.
 • אחרי זה אתם מוציאים בעדינות ואז אסור לאכול או לשתות במשך שעתיים.
 • לא לשטוף את הפה ביום הראשון ולצחצח בעדינות.
 • לא לירוק, היריקה מייצרת ווקום בפה שיכול לנתק את הקריש דם מהכתשית.
 • לאכול ולשתות מאכלים רכים וקרים בלבד.
 • מומלץ לשתות בעזרת קש.
 • לא לעשן! עישון מעלה את הסיכוי למכתשית יבשה ב48 שעות לאחר העקירה.
 • הימנעו מגירויים בעזרת האצבע או הלשון באתר העקירה.

אם משהו לא ברור לכם או יש לכם עוד שאלות אתם מוזמנים להיות בקשר צמוד איתנו דרך ה- whatsapp של המרפאה בטלפון 0525861668 או להתקשר למרפאה.

קישור לחלק הראשון של המאמר על סיבוכים מידיים לאחר עקירה
>>>>> www.dantedental.co.il/after-extraction

dentist yafo

שאלות נפוצות:

 • האם מכתשית יבשה נחשב כרשלנות רפואית?
  תשובה: התופעה נחשבת כסיבוך אפשרי במקרה של עקירת שן, סיבוך שיכול לקרות אצל כל רופא. אז התושבה היא לא. ממליץ לשתף פעולה עם המרפאה בכדי לעבור את הסיבוך בצורה הקלה והמהירה ביותר.

זקוקים לעזרה?
התקשרו עכשיו!

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

סיבוכים לאחר עקירה: מכתשית יבשה
4.9 (98%) 10 vote[s]
דילוג לתוכן