מרפאת שיניים בתל אביב יפו

האם צום בריא לשיניים?

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל15 שנות ניסיון

בס"ד

החגים בפתח, איתם האוכל המשובח והשיניים שלנו לא מפסיקות לעבוד, אך בין לבין ישנו גם הצום,יום כיפור. צום בן 25 שעות..

הצום הוא מנהג המהווה חלק בלתי נפרד מהדתות הסובבות אותנו. המוסלמים צמים את חודש הרמדאן, הנוצרים את הפסחה והיהודים צמים את יום הכיפור,תשעה באב ועוד איזה 10… בנוסף לשלל הדתות יש עוד ימי צום במהלך השנה שאפשר לקחת על עצמך כחלק מטיהור הנפש. אז עצרנו לרגע וחשבנו, אם הצום הוא מצווה המהווה מחנה משותף בין הרבה דתות, הרי שמוסתרת בה תועלת לגופנו, כמו כל דבר מהטבע, אם נחקור היטב נמצא כי הוא בסופו של דבר לטובתנו… אז אם כך חייבת להיות מטרה נסתרת המועילה לכל בני האדם כאחד. האם היא האמונה? יצאנו לחפש ובחרנו להתמקד בצד הבריאותי של העניין, כמיטב מסורתנו.

אז איך הצום משפיע על הבריאות שלנו?

מחקרים מדעיים מעידים 
צום מבוקר יכול להועיל לבריאות ואף להפחית את הסיכון למחלות לב!

עיקרי המחקר מדברים על צום החל מזריחת החמה. יש להבדיל בין צום כזה לבין צום מאולץ. צום משעת הזריחה הוא בדכ עד שקיעת החמה, (או משקיעה עד שקיעה במקרה של יום כיפור) לעומת זאת צום מאולץ הוא הרעבה של הגוף, צום מתמשך, כמו צום שובטי הרעב או כל מיני דיאטות חריפות. מיותר להדגיש כי סוג כזה של צום כלל אינו בריא לגופנו וגורם  לנזק, מסטרס ועד מוות. כן, קראתם נכון.

ובכל זאת,הגוף שלנו הוא יצירה מדהימה של הבורא, והוא אכן יכול לשרוד ללא מזון 30 יום!!

איך? ההסבר הפזיולוגי מספר: צום של 12 עד 24 שעות גורם לירידה ברמות הסוכר בגוף, סוכר- הרי הוא תצרוכת בסיסית לגוף כמקור לאנרגיה.

 אז מה הגוף שלנו עושה? הוא מנצל מאגרים מיוחדים השמורים למצוקה, הם נמצאים אצל כל אחד מאיתנו ונבנים עם כל תצרוכת מזון שלנו, אלו הם מאגרי השומנים.

 בפירוק חומצת השומן הגוף משחרר גופי קיטון לדם, המוח הבלתי ייאומן שלנו מנצל את גופי הקיטון למקור אנרגיה (למקרה של מצב חירום כמו הצום) וכך הגוף שורד בלי בעיה

 מעבר מטבולי לניצול שומן משפיע לטובה על כל תהליכי הגוף ומגביר את העמידות שלנו לתנאי לחץ. אגב זה הבסיס לתזונה הקטוגינית או בעברית-תזונת האדם הקדמון. הגוף שלנו עובד על שומנים, תזונה שהוכיחה את עצמה לא רק כדיאטה או אורך חיים בריא אלא גם כתרופה לבעיות מטבוליות כגון סכרת ומחלות כמו סרטן ואלצהיימר.

 ועכשיו, לעולמנו: השפעת הצום  על השיניים שלנו

 מה קורה בחלל הפה שלנו כאשר אנו אוכלים?

רמת החומציות בפה עולה, דבר היכול להזיק לשיניים ולפעמים לגרום להתפתחות עששת.

ניקח כדוגמא את שיטת הארוחות המרובות, מומלצת בעיקר  לספורטאים- תופתעו, היא לא הכי בריאה לשיניים.

כאשר אנו אוכלים 6 ארוחות ביום רמת החומציות בפה עולה ויורדת,ללא מעצורים, חוסר האיזון ועליית החומציות גורמים נזק רב לשיניים.

השנייה היא צריכת מזון דל קלוריות- מזון מהסוג הדל מכיל כמויות גבוהות של סוכר, מלח וחומרים משפרי טעם אשר מהווים סביבה אידיאלית לחיידקים,מכאן הנזק לשיניים צפוי וידוע.

אחרונים חביבים הפירות והמיצים הטבעיים,אמנם נחשבים כבריאים ומומלצים בדיאטות שונות ,אך גם הם כמו המזון הדל מושבעים כאוייב הגדול לשיניים שלנו. במקרה זה שילוב ריבוי הסוכרים מהפירות עם סביבה חומצית מהווה את הפגיעה.

  אז הצום מונע את כל התופעות האלה ושומר על השיניים, ונכון שאחרי הצום חייבים לאכול והחומציות שוב עולה בפה (במיוחד באכילת פירות או מזון דל קלוריות) אך מנגד היא עולה לאחר שעות ללא מאכל, הגוף המדהים שלנו יכול להתמודד עם הפרת איזון זה.

ובכל זאת חשוב לזכור אם בכל שעה או שתיים משתבש האי איזון, הנזק שבא איתו יכול להיות הרבה יותר גדול.

רוצים לקבל טיפים מעולים לצום בריא? הכנסו ⬇️⬇️⬇️
www.dantedental.co.il/fasting-tips

מאחלים לכולם צום בריא, קל וגמר חתימה טובה

לשירותכם מרפאת שיניים גפאלי תל אביב יפו

זקוקים לעזרה?
התקשרו עכשיו!

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

האם צום בריא לשיניים?
5 (100%) 3 votes