מרפאת שיניים בתל אביב יפו

האם צום בריא לשיניים?

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל15 שנות ניסיון

מנהג הצום הוא מנהג שמהווה חלק בלתי נפרד מהרבה דתות. המוסלמים צמים את חודש הרמדאן, הנוצרים את הפסחה והיהודים צמים את יום הכיפור. בנסוף לעוד ימים במהלך השנה שאפשר לצום בהם. חשבנו לרגע, אם הצום הוא מצווה שמהווה מחנה משתוף זהה בין הרבה דתות, חייבת להיות מטרה שמכוונת לכל בני האדם כאחד. האם המטרה היא האמונה בלבד? או שיש עוד מטרות? מאמר זה יענה על שאלה זו. נתמקד כמובן בצד הבריאותי של הצום, צום בריא, הצד שאנו מומחים בו.

איך הצום משפיע על הבריאות שלנו?

מחקרים מדעיים מעידים – צום מבוקר יכול להועיל לבריאות ואף להפחית את הסיכון למחלות לב!

אנחנו כמובן מדברים על צום בריא מבוקר! יש להבדיל בין צום מבוקר לבין צום מאולץ. צום מבוקר הוא זמני לתקופה יחסית קצרה של זמן. לעומת זאת צום מאולץ הוא הרעבה של הגוף, צום מתמשך, כמו צום שובטי הרעב. אין ספק שזה לא בריא לגוף וזה יכול להכניס את הגוף לסטרס, לפגוע בנו אפילו להוביל למוות!

אז איך צום מבוקר משפיע על הגוף שלנו?
עוד לפני שניכנס לפרטים חשוב שתדעו דבר אחד חשוב: גוף האדם מסוגל לשרוד כ30 יום בלי לאכול בכלל!! איך? יש לזה כמובן הסבר פזיולוגי.
צום של 12 עד 24 שעות גורם לירידה ברמות הסוכר בגוף, סוכר המהווה צורך בסיסי לגוף כמקור לאנרגיה. מה הגוף עושה? הגוף מנסה לנצל מאגרים אחרים שמורים ולהשתמש בהם לאנרגיה. מדובר במאגרי השומנים. ע״י פירוק חומצת השומן הגוף משחרר גופי קיטון לדם, המוח יודע לנצל גופים אלה כמקור אנרגיה והגוף שורד בלי שום בעיה. מעבר מטבולי לניצול שומן משפיע לטובה על כל תהליכי הגוף, גם מגביר את העמידות שלנו לתנאי לחץ. אגב זה הבסיס לתזונה הקיטוגנית, תזונת האדם הקדמון. הגוף עובד על שומנים. תזונה שהוכיחה את עצמה לא רק כדיאטה או אורך חיים בריא אלא גם כתרופה לבעיות מטבוליות כגון סכרת או מחלות דגנרטיביות כמו סרטן או אלצהיימר.

איך הצום משפיע על השיניים?
אוכל מעלה את רמת החומציות בפה, דבר היכול להזיק לשיניים ואף לגרום להתפתחות עששת! לכן שיטת הארוחות המרובות שמומלצת לספורטאים היא לא בריאה לשיניים, תחשבו שכל היום רמת החומציות בפה עולה ויורדת, חוסר איזון שיכול לגרום לנזק רב לשיניים! בנוסף צריכת מזון דל קלוריות מגדיל את הנזק! אוכל זה מכיל כמויות גבוהות של סוכר, מלח וחומרים משפרי טעם אשר מהווים סביבה אידיאלית לחיידקים ומכאן הנזק לשיניים ברור. כנ״ל לגבי צריכת פירות ומיצים טבעיים שנחשבים כבריאים ומומלצים בדיאטות. מזון דל קלורי, פירות ומיצים טבעיים הם האויב הכי גדול לשיניים! ושוב זה בגלל השילוב הקטלני של כמות גדולה של סוכרים וסביבה חומצית.
אז צום בריא מונע את כל התופעות האלה ושומר על השיניים, נכון שאחרי הצום חייבים לאכול והחומציות שוב עולה בפה במיוחד אם אכלנו פירות או מזון דל קלוריות אבל תחשבו שזה קורה אחרי שעות של צום. הגוף יכול להתמודד עם הפרת איזון זה. לעומת זאת תחשבו שכל שעה או שתיים משתבש האיזון, הנזק יכול להיות הרבה יותר גדול!

אם יש לכם עוד שאלות על צום בריא מוזמנים ליצור קשר איתנו דרך האתר

רוצים לקבל טיפים מעולים לצום בריא? הכנסו ⬇️⬇️⬇️
www.dantedental.co.il/fasting-tips

מאחלים לכולם צום בריא, קל וגמר חתימה טובה

לשירותכם מרפאת שיניים גפאלי תל אביב יפו

זקוקים לעזרה?
בבקשה תתקשרו

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

האם צום בריא לשיניים?
5 (100%) 3 votes