מרפאת שיניים בתל אביב יפו

ריח רע מהפה, מה עושים?

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל15 שנות ניסיון

ריח רע מהפה או בשם המקצועי ״הליטוזיס״.

זוהי תופעה בלתי נעימה אשר סובלים ממנה כ22% מהאוכלוסייה. בכללי אותם אנשים מגלים שהם סובלים מהתופעה רק ע״י הביקורות שהם מקבלים מהסביבה ומהאנשים הקרובים וזה בהחלט מביך. תופעה זו יכולה לבלוט בבוקר, לא רק, אלא גם יכולה ללוות אותנו כל היום. לכן חשוב להבין מה מקור התופעה ומה ניתן לעשות לגביה.

אם אתם שואלים על ריח רע מהפה רק בבוקר אז זה פשוט. זה נגרם כתוצאה מחוסר אוורור של הפה בשעות הלילה (הפה בשינה לרוב סגור) במיוחד אם לא צחצחנו שיניים לפני שינה והלכנו לישון עם שאריות של אוכל בפה.

אם ריח הפה נשאר במשך כל היום אז כאן זה בעייתי. חייבים לגלות מה מקור הריח בכדי לטפל בו! יש 2 מקורות שיכולים לגרום לריח רע בפה:

  1. הפה עצמו – השיניים, החניכיים והלשון, עקב היגיינה אורלית לקויה.
  2. הקיבה והגרון עקב פעילות מיקרוביאלית (חיידקים) מוגברת.

איך מזהים מה מקור הבעיה?

קודם כל מתחילים בשיניים. רופא השיניים בודק מה מצב השיניים, החניכיים והלשון ולפי זה מחליט אם מקור הבעיה הוא בשיניים או לא. אם הבעיה לא בשיניים אז היא בוודאות בקיבה ובגרון.

מה עושים? הבאנו לכם כמה פתרונות:

  • להקפיד עלהיגיינה אורלית ראויה- צחצוח שיניים בלבד לא מספיק! חייבים להיעזר גם בחוט דנטלי, לניקוי בין השיניים וגם שטיפות פה להשלמת פעולת הניקיון ושמירה על החניכיים. חשוב גם להחליף מברשת שיניים כל 3 חודשים. מברשת שיניים ישנה יכולה לסייע בהצטברות חיידקים בפה אשר גורמים לריח רע מהפה! בנוסף חשוב לצחצח את הלשון, הצטברות חיידקים על הלשון בהחלט גורמת לריח רע מהפה.
  • הסרת אבנית בזמן- אבנית לא גורמת לכאבים לכן הרבה מאתנו נוטים לדחות את טיפול זה ומייחסים להסרת אבנית פחות ערך. יש כאלה שאפילו אומרים שאסור לבצע הסרת אבנית כי זה גורם להצטברות יתר של האבנית ונזק לשיניים! ברור שטענה זו לא נכונה. אי הסרת אבנית יכולה לגרום למחלת חניכיים, פגיעה חמורה בחניכיים, זוהי פגיעה בלתי הפיכה! וגם ריח רע מהפה. לכן חשוב לבצע הסרת אבנית כל 3-6 חודשים בכדי למנוע נסיגת חניכיים וריח רע מהפה.
  • סוג התזונה יכול גם להשפיע על ריח רע מהפה. מזון עתיר בפחמימה,  ממותק ומעובד גורם להתפתחות נגעים בשיניים – עששת (חורים). בזמן ששכבת האימייל של השן נפגעת השן פחות מוגנת ויש מקום להצטברות חיידקים ובשלב מתקדם יותר להצטברות שאריות מזון, לכן זה עלול לגרום לריח רע מהפה. מצד שני אוכל מהטבע לא מעובד כגון בשר, שומן, דגים וגם ירקות גורמים להגברת הפרשת הרוק בפה ובאופן לא ישיר לשמירה על השיניים. שמעתם על התזונה הקטוגנית?
  •  

צפו בסרטון ונמשיך⬇️⬇️⬇️

תזונה זו מתבססת על תזונת האדם הקדמון. מצד אחד, מחקרים ארכיאולוגים מראים שהשיניים של האדם הקדמון היו חזקות יותר ואין עששות בפה וזה בהחלט חוזר לתזונה. גם היום אני רואה את זה במרפאה, אנשים שעברו לתזונה קטוגנית הצליחו לגרום לעצירת תהליכים עששתיים בפה ומניעת התפתחות תהליכים חדשים! מצד שני יש ריח אופייני לתזונה קטוגנית: ריח אצטון, במיוחד בשלבי ההסתגלות לתזונה וזה נובע מעליית קיטונים, עובר עם הזמן. אז להקפיד על אוכל טבעי ולא מעובד.

  •   ולבסוף אם הריח מגיע מהגרון או מהקיבה, יש להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם ולעשות את הבדיקות הנחוצות.

אז אם אתם סובלים מהתופעה תבדקו את העניין קודם כל אצל רופא השיניים. להגיע לבדיקה שגרתית פשוטה, ואם הבעיה לא בשיניים אז זה בקיבה. נשמח לתאם לכם ביקור כבר בימים אלה, נבדוק את מקור הבעיה ואם יש צורך גם נבצע טיפול מידי.

יש לכם עוד שאלות על ריח רע מהפה? דברו אתנו.. נשמח לתת לכם מענה לכל שאלה.

bad smell

זקוקים לעזרה?
התקשרו עכשיו!

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

ריח רע מהפה, מה עושים?
5 (100%) 50 votes