מרפאת שיניים בתל אביב יפו

שיניים רגישות, למה זה קורה?

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל- 15 שנות ניסיון. מנהל מרפאת Dante Dental

1/3 מהאוכלוסיה בישראל סובלים מתופעת שיניים רגישות! לרוב זה קורה אצל נשים יותר מגברים, בטווח הגילאים בין 25-45. הרגישות בדרך כלל מופיעה בזמן ששותים או אוכלים משהו קר, מתוק או חמוץ. היא יכולה להופיעה גם בדיוק אחרי ששותים או אוכלים, בצורת התקף חזק וקצר במשך שניות ספורות. לחלק מהאנשים הרגישות יכולה להופיע אפילו כאשר נושמים אוויר קר, בחורף למשל.

איך מאבחנים רגישות בשיניים?
האבחנה מבלבלת ולא פשוטה והיא מתבצעת ע״ רופא השיניים. הפציינטים המתלוננים על שיניים רגישות מגיעים למרפאה עם הרגשה בטוחה שיש להם ״חור״. לעיתים אפילו קשה לשכנע אותם שבעצם אין חור, מדובר רק בשיניים רגישות.

האבחנה מתבצעת בשני מישורים: רנטגני וקליני:
רופא השיניים בודק קודם כל קלינית שאין בשן חור, סדק או שבר ואז מאמת את הבדיקה ע״י צילום רנטגן. אם בבדיקה הקלינית וגם בבדיקה הרנטגינית אין עדות לנגע אז כנראה שאתם סובלים משיניים רגישות.
שימו לב שבמצבים מסויימים צילום רגיל אינו מספיק, במיוחד במצבים של סדקים קטנים, ויש צורך בצילום סיטי בכדי להגיע לאבחנה. צילום זה מבצעים רק אחרי תקופה של המתנה ומעקב בכדי לא להסתכן בקרינה מיותרת ללא צורך.

שיניים רגישות, למה זה קורה?
הסיבה העיקרית לשיניים רגישות היא חסיפת דנטין. דנטין הוא המרכיב העיקרי של השן, הדנטין בנוי מתעלות קטנות מאוד הנקראות טובולי אשר מכילות שלוחות של העצב ויכולות לגרום לרגישות. הדנטין מוגן בחלקו הכותרתי ע״י זגוגית השן (אימייל), חומר השן הקשיח ביותר בגוף. ובשורש השן הדנטין מוגן ע״י עצם הלסת, המכתשית בתוכה הוא יושב והרקמות הרכות (החניכיים) שעוטפות אותו. פגיעה באימייל השן, נסיגת חניכיים או ספיגת עצם יכולים לגרום לרגישות יתר בשיניים.

למה הדנטין נחסף? יש לזה כמה סיבות:

  • חריקת שיניים: כוחות הלעיסה המופעלים על השן גורמות לשחיקת יתר של שכבת ההגנה של השן (האמייל) ואז הדנטין נחסף. שימו לב ששחיקת שיניים היא טראומטית גם לחנכיים (יכולה לגרום לנסיגת חניכיים) וגם טוראומטית לעצם (יכולה לגרום לספיגת עצם). הקדשנו לזה מאמר מיוחד. קישור בסוף הדף.
  • צחצוח שיניים אגרסיבי: צחצוח שיניים בצורה חזקה או צחצוח עם מברשת גסה יכולים לפגוע בחומר השן, גם בחניכיים. שימו לב שגם צחצוח עם משחה אגריסיבית בעלת מקדם אברזיבי גבוה יכולה לגרום לפגיעה באימייל ולשיניים רגישות! לדוגמא משחות שיניים מלבינות שמשווקות בכל מקום ברחבי הרשת. משחות אלה אכן מלבינות את השיניים בצורה מהירה ויפה אבל גורמות לפגיעה באמייל, כתוצאה השיניים רגישות וגם השיניים מצהיבות בחזרה מהר מאוד בגלל שחיקת האמייל המגן על השיניים מהכתמה.
  • עישון: עישון פוגע באספקת הדם לרקמות הרכות, כתוצאה החניכיים ״מצטמקות״ (נסיגת חניכיים) ואז הדנטין נחסף והשיניים רגישות.
  • הסרת אבנית: קרה לכם שהשיניים שלכם הפכו לרגישות מאוד לאחר טיפול שיננית? זה לא בגלל שהשיננית לא טובה או שהרופא הרס לכם את השיניים! זה קורה בגלל חסיפת דנטין! האבנית מתיישבת בצוור השן בסמוך לחניכיים וגורמת לגירוי לחניכיים אשר גורם לנסיגת חניכיים. האבנית נדבקת במקום החניכיים שנסוגו ולבינתיים אין רגישות. ברגע שמסירים את האבנית הרגישות מופיעה. אתם אולי חושבים לעצמכם : ״הייתי משאיר את האבנית וחסוך מעצמי את הרגישות! ״ זה לא נכון! האבנית כבר גרמה לנזק שאולי אפשר לתקן. אם תשאירו יותר, הנזק יגדל ואתם עלולים לסבול מאיבוד אחיזה של השן, אפילו נשירת שיניים!

יש עוד סיבות לחסיפת הדנטין, יש לנו בשבילכם גם פתרונות!
המשך המאמר בקישור הבא >>> www.dantedental.co.il/sensitivity-2

רוצים לקרוא יותר על חריקת שיניים?
הכנסו לקישור הבא >>> www.dantedental.co.il/bruxism

זקוקים לעזרה?
התקשרו עכשיו!

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

שיניים רגישות, למה זה קורה?
5 (100%) 8 votes